Když jsem si v rámci tvorby limoncella koupila síťku plnout biocitrónů, přemýšlela jsem, co bych tak s nimi mohla udělat. V Apetitu jsem našla několik receptů: citrónové těstoviny, muffiny a nakládané citróny v soli. A právě ty jsem se rozhodla vyzkoušet. I když jsem trochu váhala, jestli to není nesmysl, a tak jsem si maličko zagooglila a překvapeně jsem zjistila, že tenhle recept už strašně moc lidí zná.
Hledala jsem, jak nakládané citróny využít a nabízí se:
- španělská paella = něco jako naše rizoto,
- do arabského tažinu (tajinu),
- marinování (macerování) ryb a jiných mas,
- k rýži,
- na cukety nebo lilek,
- ke kuskusu, bulguru...
Já je zatím obvykle používala na uvařené těstoviny, nebo do zeleninového salátu. Včera jsem s nimi vycpala kuře před pečením. Bylo dokonalé.
V Apetitu online používají jiné množství. Já vzala:
- přiměřeně velkou sklenici,
- 250 g hrubé mořské soli (vzala jsem takovou, co jsem měla po ruce, dokonce ani množstvím si nejsem jistá, nicméně je jí potřeba dost, aby vám citrony neplesnivěly),
- 6 biocitronů (nějak tak rozkrájených a prosolených uvnitř), pár dalších citronů na šťávu,
- 8 kuliček černého pepře,
- 1 hvězdičky badyánu (je dost aromatický, takže radši opatrně, pokud nejste jeho fandové),
- 1 bobkový list.
Příprava? Nakrájejte citrony, klidně na kolečka, čtvrtky, aby se vám pak s nimi snáze pracovalo, až je budete ze sklenice lovit. Vrstvěte citrony a sůl, někam mezi to nacpěte koření. Citrony musí být potopené, v případě nouze dolijte vodou. Zavíčkujte a nechte měsíc uležet s tím, že alespoň zpočátku každý den protřepete, nebo obrátíte, aby byla sůl všude.
Ostatní recepty se teprve chystám vyzkoušet. Už jsem kdysi dělala citrony naložené v soli s cukrem a to mi moc nechutnalo. Navíc se mi zdálo, že se obtížněji používají.
Recept podle Jamieho Olivera navíc obsahuje:
- 5 lžic olivového oleje,
- koriandrová semínka,
- fenyklová semínka,
- snítky tymiánu,
- kousek skořice,
- koriandr,
- variantou jsou kolečka zázvoru a plátky česneku,
- a nedává tam badyán.
Postup:
Nejprve si připravte kořeněnou sůl tak, že koriandrová semínka, černý pepř, fenyklová semínka a kousek skořice vložíte do čisté utěrky, zatočíte ji a koření v ní uvězníte, vezmete paličku a do utěrky uhodíme několikrát uhodíte (já bych to dělala v hmoždíři), rozdrcenou směs koření nasypete do soli v misce a přidáte větvičky tymiánu, celé bobkové listy a vše promícháte.
Ochucenou solí naplňte citróny. Jamie Oliver je nařízne podélně do kříže a do nich sype sůl, zastrkuje bobkový list a snítky tymiánu. Tak jsem to dělala i poprvé s těmi svými, ale jak jsem již psala, obtížně se to pak konzumuje. Bylo by ideální, kdybyste vytáhli celý citron a nějak se s ním popasovali. To ta moje aktuální břečka je snáze použitelná přímo.
Citróny naplněné ochucenou solí nacpěte do přiměřeně velké sklenice a upěchujte. Volné prostory vysypte zbývající směsí soli. Sklenici pořádně protřepeme a nechte měsíc odstát, aby se chutě spojily.
Následně doplníte zbývající prostor sklenice solí. Údajně můžete 2-3 roky využívat při marinování, či dochucování pokrmů.
Z nějakých stránek (uvedeno ve zdrojích dole) jsem okoukla tenhle recept, který prý byl v Loskutákovi snad od Mojmíra Maděriče.
Potřebujete:
- 10 citrónů a limetek (5 a 5)
- 1 kg mořské soli
- 1 kávová lžička koriandrových semínek
- 1 kl fenyklových semínek
- 1 delší proužek skořice
- 10 x bobkový list
- 10 x větviček tymiánu
- HRST (velká) koriandru – nať (nebo plocholistá petržel)
- 10 dkg zázvoru čerstvého na plátky krájeného
- 1 palice českého česneku (s jiným to nedělejte, není v tom poznat a není to ono)
- 5-7 lžic olivového oleje
- sůl
- 1 KL barevných nebo černých kuliček pepře
Pomůcky:
Hezké zavařovací sklenice – nejlépe s klipsovým zavíráním, mísa, nůž
Postup přípravy:
Vezmeme 8 – 10 citrónů (podle velikosti sklenice) a nařízneme je podélně do kříže.
Nedořízneme je však až do konce, jenom chceme vytvořit prostor – kapsu umožňující nacpat do jeho nitra okořeněnou sůl. Než je nakrojíte, tak je poválejte po tvrdé podložce-po pracovní desce, aby uvolnily šťávu, je to tak lepší.
Připravíme si kořeněnou sůl:
Mořskou sůl (je k tomu nejlepší) smícháme s rozdrceným kořením: koriandrová semínka, černý pepř, fenyklová semínka a kousek skořice a promícháme. Nepoužívejte mletou skořici a tu tyčku rozsekejte nožem. (pepř používám barevný)
Citróny plníme ochucenou solí, ke které přidáváme česnek, zázvor nakrájený na plátky, bobkový list a tymián – do té kapsy v citronech, zůstanou pootevřené, ale to nevadí, tím, jak je nacpete k sobě, se to v nich udrží… Citróny naplněné ochucenou solí pak jeden vedle druhého napěchujete do přiměřeně velké sklenice a zalejete olejem. Zasypete solí a dáte další vrstvu citronů. Zase zasypete solí… Volné prostory vyplníte zbývající směsi soli a sklenici uzavřeme a pořádně ji protřepeme, aby si náplň pěkně sedla. Ten olivový olej nalijete vždy na ty citrony, než je zasypete solnou vrstvou.
Uzavřenou sklenici s naloženými citróny ponecháme asi tak jeden měsíc, aby sůl vykonala svou práci. Sůl s bylinkami prostoupí citróny, jejich kůra změkne a sklenice se ze 3/4 zaplní solným roztokem. Pak můžeme obsah sklenice doplnit solí do celého objemu sklenice.
Mám uchované v temnu. A malý zlepšovák – Vymačkám šťávu ze dvou citrónů a naliji jí na tu sůl pod víčkem. Pak teprve zavíčkuji.
Získáme slané ovoněné koření, které můžeme až dva roky i více užívat např. při přípravě ryb, mas, k rýži, kus-kusu, velké zelenině apod.
Kdo se nebojí ochutí si tím i jogurtovou zálivku nebo i jiné zálivky na saláty.
Není to špatné ani k Tequile .-)
See more at: http://www.dedenik.cz/2011/04/15/mlsotnik-nakladane-citrony-a-limetky-v-soli/#sthash.lgyPwbvR.dpuf
Suroviny:
10 citrónů a limetek
1 kg mořské soli
koriandrová semínka
fenyklová semínka
proužek skořice
bobkový list
větvičky tymiánu
koriandr
zázvor
česnek
5 lžic olivového oleje
sůl
pepř
Pomůcky:
Hezké zavařovací sklenice – nejlépe s klipsnovým zavíráním, mísa, nůž
Postup přípravy:
Vezmeme 8 - 10 citrónů (podle velikosti sklenice) a nařízneme je podélně do kříže.
Nedořízneme je však až do konce, jenom chceme vytvořit prostor - kapsu umožňující nacpat do jeho nitra okořeněnou sůl.
Připravíme si kořeněnou sůl:
Mořskou sůl (je k tomu nejlepší) smícháme s rozdrceným kořením: koriandrová semínka, černý pepř, fenyklová semínka a kousek skořice a promícháme.
Citróny plníme ochucenou solí a ke které přidáváme česnek, zázvor nakrájený na plátky, bobkový list a tymián plníme citróny. Citróny naplněné ochucenou solí pak jeden vedle druhého nacpeme do přiměřeně velké sklenice a pěkně je upěchujeme. Volné prostory vyplníme zbývající směsi soli a sklenici uzavřeme a pořádně ji protřepeme, aby si náplň pěkně sedla.
Uzavřenou sklenici s naloženými citróny ponecháme asi tak jeden měsíc, aby sůl vykonala svou práci. Sůl s bylinkami prostoupí citróny, jejich kůra změkne a sklenice se ze 3/4 zaplní solným roztokem. Pak můžeme obsah sklenice doplnit solí do celého objemu sklenice.
Získáme slané ovoněné koření, které můžeme až dva roky i více užívat např. při přípravě ryb, mas, k rýži, kus-kusu apod.
Tahle verze je lehce modifikovaný recept z Twenty, který k soli dává i cukr, aby výsledné citrony byly o fous jemnější. Ottolenghi používá jenom sůl, zato ale přidává rozmarýn a čili papričky. Kdo nemá citróny, dá limetku!
Pokud vás v receptu vyděsí několik týdnů zrání, mám pro vás i jednu lehkou ošulávku z dílny Marka Bittmana, který citróny zpracovává jenom krátce přes noc. Mrkněte se na jeho rychlé nakládané citróny.
Suroviny
citrony bez chemického ošetření
směs soli a cukru v poměru 2:1
citrónová šťáva (podle potřeby)
Hmotnostní poměr citrónů a nakládací směsi by měl být zhruba 1:1.
Postup
Připravte si sklenici s víčkem, do které se vám tak akorát vejde požadované množství citrónů, vypláchněte ji vařící vodou a nechte ji vyschnout.
Důkladně umyjte citróny a nakrájejte je podélně na čtvrtinky. Na dno sklenice nasypte 1cm vrstvu soli a cukru a postupně na ni vyskládejte čtvrtiny citrónů. Navrch vše zasypte solí a cukrem, aby byly citrony pokryté, uzavřete sklenici víkem a vše důkladně protřepejte. Otevřete a stlačte citróny ke dnu — nikde by neměly být vzduchové bubliny. Pokud citrony čouhají, sypněte na ně ještě trochu nakládací směsi.
Sklenici zavřete, označte si na ni datum a dejte ji na týden odpočinout (klidně při pokojové teplotě). Po týdnu sklenici otevřete a silou stlačte všechny citróny co nejvíce ke dnu. Část šťávy už pustily a část z nich takto ještě vymáčknete. Citróny teď budou zčásti ponořené ve směsi soli, cukru a vlastní šťávy. V prostoru mezi nimi nesmí být žádné vzduchové bubliny. Pokud čouhají ven, nebo nepustily dost vlastní šťávy, zalijte je citronovou šťávou extra (poslouží i voda).
Odteď nechte vše odpočívat alespoň měsíc. Ideál jsou tři měsíce. Z hotových citrónů odstraňte dužinu a bílou část slupky. Kůra je po naložení dost slaná, takže počítejte s tím, že slanost přejde do jídla. Pokud chcete slanost zredukovat, tak kůru propláchněte a nechte ji před použitím odstát ve vodě (nebo ji krátce blanšírujte).
K nakládaným citrónům v kuchyni se váže celá myriáda receptů a různých způsobů využití (nenechte se tedy zastrašit!). Ceněné jsou hlavně pro svou aromatiku, o kterou se velmi rády dělí s jakýmkoliv dalším jídlem v okruhu jednoho hrnce.
Vynikají v omáčkách s pomalu dušeným masem a prosvětlí i obyčejnou kuřecí pečeni nebo jemnou rybu. Přidejte pár kousků k pečené nebo glazované zelenině a jste o úroveň výš. Přidejte je do vinaigrette a všichni jedlíci okolo budou donekonečna bloumat nad tím, co mu tak nečekaně prohloubilo chuť.
Mimochodem. Zbylý lák po nakládání nevyhazovat. Zaslechl jsem něco o výtečné Bloody Mary.,
Fajn je do každýho kousku ještě picnout trošku šafránu. Dobrota ukrutná!
↪ 6 Lenka: Umíte si představit kandovanou kůru citrusů nebo jakékoliv jiné použití citronové kůry? Není to moc daleko, jediný rozdíl je v tom, že fermentovaný citrón má ještě úžasnější vůni! :)
↪ 8 Ala: Určitě je vytáhněte. Měly by vydržet téměř nekonečně. Jediné co se jim děje v průběhu času je průběžná oxidace a pomalé hnědnutí
↪ 11 Mia: Záleží na tom, co chcete do pokrmu dostat za vůně a chutě, citrón se může samozřejmě použít celý. Já při nakládání používám fintu – protože spotřebuji hodně kůry do sladkého pečiva, citróny z půlky ostrouhám. Ostrouhanou kůru naložím do cukru, zbylé polonahé citróny nakládám částečně naslano, částečně do alkoholu.
Nakládané citróny v kořeněné soli
(Jamie Oliver: "The Naked Chef" - "Šéfkuchař bez čepice", televizní seriál BBC, 1999)
CitronSuroviny:
6-8 citrónů
1 kg mořské soli
koření: koriandrová semínka, fenyklová semínka, proužek skořice, bobkový list, větvičky tymiánu
Postup přípravy:
Vezmeme 6 až 8 citrónu (podle velikosti sklenice) a nařízneme je podélně do kříže, nedořízneme je však až do konce, jenom vytvoříme prostor - kapsu.
Kapsa nám umožňuje nacpat do nitra citrónů okořeněnou sůl, kterou si hned připravíme.
Připrava kořeněné soli
Nejlepší k tomu je mořská sůl, kterou nasypeme do větší misky.
Nachystáme koření: koriandrová semínka, černý pepř, fenyklová semínka a kousek skořice.
Koření vložíme do čisté utěrky, pak ji zakroutíme a semínka zde uvězníme.
Vezmeme palici a stačí jen čtyři pořádné údery a rozdrcené koření máme připravené k nakládání.
Rozdrcenou směs koření nasypeme do soli v misce a ještě přidáme větvičky tymiánu a celé bobkové listy a promícháme.
Plnění citrónů solí:
Touto bylinkami ochucenou solí naplníme připravené citróny.
Dáme jí tam co se do nich vejde a ještě k ní sem tam strčíme do soli bobkový list a větvičku tymiánu.
(Jamie přidává také zázvor nakrájený na kolečka a někdy i česnek aj. - DDK).
Naplněné citróny pak jeden vedle druhého nacpeme do přiměřeně velké sklenice a pěkně je upěchujeme.
Volné prostory vyplníme zbývající směsi soli, sklenici uzavřeme a pořádně ji protřepeme, aby si náplň pěkně sedla.
Uzavřenou sklenici s naloženými citróny ponecháme asi tak jeden měsíc, aby sůl vykonala svou práci.
Sůl s bylinkami prostoupí citróny, jejich kůra změkne a sklenice se ze 3/4 zaplní solným roztokem.
Použití citrónů naložených v kořeněné soli:
Pak můžeme obsah sklenice doplnit solí do celého objemu sklenice.
Získáme slaný a ovoněný roztok koření, který můžeme až dva roky tři roky užívat např. při macerování ryb, mas, k rýži, kus-kusu apod.
Poznámka DDK:
Naložené citróny tímto způsobem jsem používal již víc jak dva roky k marinování, a ke své úplné spokojenosti. Jde původně o marockou specialitu. Později jsem obsah rozmixoval a získal marinovací pastu. Viskózní aromatickou tekutinou nebo pastou natírám ryby (např.vánočního kapra) a veškeré maso k marinování před smažením, restováním, grilováním nebo i před pečením. Někdy ji použiji v malém množství i jako přídavek do zálivky salátů. V láhvi jen občas doplním sůl a vodu. Sůl by měla být stále dole usazená tj. nerozpuštěná. Její nasycený roztok, dobře konzervuje vložené citróny. V průběhu používání jsem do sklenice ještě přistrčil nakrájený zázvor a později i česnek a chilli papričku. Všem vřele doporučuji - DDK! Podívejte se také jak nakládají zeleninu v thajské kuchyni, kterou byl tento recept částečně asi inspirován. Kromě toho jsem našel později ještě jinou a jednoduší variantu, kterou předkládám k vyzkoušení.
Nakládané citróny v soli
(Reinhardt Hess aj.: "Speciality z celého světa", str.250, Nakladatelsrví Jan Vašut s.r.o., Praha 8, 2005)
Suroviny na 1 zavařovací sklenici 750 ml:
7 malých citrónů
sůl
Postup přípravy:
Citróny omyjeme horkou vodou, z nichž jeden vymačkáme a ostatní podélně nařízneme, tak aby v obou špičkách držely pohromadě.
Řezy trochu roztáhneme a naplníme asi 4 lžičkami soli.
Citróny stiskneme a vložíme do láhve a zbytek soli na ně nasypeme, dolijeme citrónovou šťávou z vymačkaného citrónu.
Přidáme vodu tak, aby byly všechny citróny ponořeny.
Sklenici uzavřeme a necháme stát asi 2 týdny při pokojové teplotě na tmavém místě.
Ve tmě a chladu vydrží až jeden rok.
Celé citróny pak dusíme spolu s pokrmem, jindy použijeme jen kůru a šťávu.
nahoru
Marocké nakládané citrony
Suroviny:
1 kg omytých citrónů
1 kg jemně mleté soli
1o lžíc octa
10 lžíc arašidového oleje
bobkové listy
Postup přípravy:
Citróny omyjeme, jejich kůru důkladně očistíme hrubou solí a zasypeme je na 12 hodin do jemně mleté soli.
Následně je přeložime citróny do jiné nádoby, zasypeme čistou solí, přelijeme vodou, octem proti zčernání arašídovým olejejem
Přidáme několik bobkových listů a takto necháme uležet jeden týden při pokojovéteplotě.
Poznámka: - již hotové nakládané citrony můžeme zakoupit ve specializovaných obchodech pro africkou, arabskou nebo středomořskou kuchyni.
nahoru
ZPĚT do kapitoly
O tomto receptu jsem se dozvěděla z jedné kuchařky, ale už si vůbec nepamatuju, jak se jmenovala. Díky za tvojí inspiraci, neznámá knížko! Přesná množství nejde udat, protože každý citron je trochu jinak velký.
7 citronů
1 hrnek mořské soli
1 lžíce třtinového cukru
2 lžičky kuliček černého pepře
Velkou a širokou sklenici sterilizujeme.
Koupené citrony dobře omyjeme horkou vodou, protože jejich kůra je povoskovaná a jinak chemicky upravená, aby citrony dlouho vydržely krásně žluté a pevné.
Největší citron rozpůlíme, vypeckujeme a vymačkáme z něj šťávu.
Konce zbylých citronů odřízneme a rozkrájíme je na čtvrtky.
Na dno sklenice nasypeme trochu soli a položíme vymačkaný citron, navrch naskládáme nakrájené citrony, zasypeme solí a cukrem, zalijeme citronovou šťávou, přidáme kuličky pepře, zavřeme a protřepeme.
Sklenici otevřeme a stlačíme citrony ke dnu tak, aby nikde nekoukaly, případně dosypeme sůl. Zavřeme a necháme při pokojové teplotě odležet zhruba 1–3 měsíce.
Z uleželých citronů okrájíme slupku včetně bílé dužiny a tu použijeme. Hodí se k dochucení pečeného masa, ryb, do asijských omáček, dipů a kari. Kůra je dost slaná, lze ji však propláchnout ve vodě. Cukr dodává citronům sladkost, měl by být v poměru k soli nejvýše 1 : 2. Hmotnost citronů a nakládací soli by měl být stejný.
Recept z Lídlu:
- asi 1 kg hrubozrnné soli
- 2 kg bio citronů
POSTUP
Citrony omyjeme a osušíme. Každému citronu uřízneme špičku a nakrojíme ho na čtvrtiny, ale nedokrojíme, aby držel pohromadě. Citron rozevřeme, zasypeme solí a skládáme do sklenice s trochou solí na dně.
Během plnění sklenice průběžně prosypáváme solí. Plnou sklenici znovu posypeme solí a obsah zalijeme citronovou šťávou. Uzavřeme. První 3 dny každý den citrony upěchujeme, aby byly ponořené. Kdyby bylo ve sklenici málo šťávy, dolijeme ji. Následující 3 týdny necháme v lednici rozležet.
Po třech týdnech už nakládané citrony můžeme začít používat. Ovoce vyndáme ze sklenice, omyjeme ve studené vodě a seřízneme žlutou kůru, kterou dále používáme. Ideálně ji nakrájíme na nudličky a použijeme k dochucení zejména marocké kuchyně a salátů. Výborně se hodí do dresinků a dipů, zejména k doplnění ryb.
Další způsoby naložení:
https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/nakladane-citrony-vyzkousejte-poklad-blizkovychodni-kuchyne
Co k výrobě nakládaných citronů potřebujete
4 až 6 chemicky neošetřených citronů
sůl nebo mořskou sůl
1 lžičku celého pepře
1 lžičku semínek koriandru
1 bobkový list
¼ lžičky vloček červené papriky
Bio výborné citrony umyjte a pak z jejich obou konců odkrojte špičky. Potom citrony nařízněte jako květ na čtvrtky. Čili nedořízněte při krájení citron zcela. Dílky musí dole držet pohromadě. Na dno asi 500 ml sklenice dejte lžičku soli. Do nakrájeného citronu pak vetřete další lžičku soli.
Citron vložte do sklenice nakrojeným směrem dolů a silně na něj zatlačte, aby se rozmáčkl a uvolnil šťávu. Navrch citronu dejte lžičku soli. Na sůl pak položte koření, tedy pepř, koriandr, bobkový list a vločky červené papriky. Opakujte postup, kromě konečného přidání koření. Vložte lžičku soli do druhého citronu a v případě potřeby můžete do sklenice vymačkat trochu citronové šťávy, aby sahala tak do půli sklenice.
Pak do sklenice nalijte trochu převařené vychladlé vody, aby byly citrony ve sklenici ponořeny. Nakonec sklenici pořádně uzavřete a nechte citrony v ní alespoň jeden měsíc odležet. Nakládané citrony se vyrábí snadno a rychle a vydrží prakticky věčně. V reálu vydrží asi 6 měsíců.
Nakládané citrony nejsou jen jedny. Ve světě, a hlavně všude tam, kde citrony a limetky rostou ve velkém, si místní obyvatelé oblíbili mnohé způsoby úpravy všemožných citrusových plodů. Citrony se nakládají do soli i nálevů, nakrájené, ale také vcelku. Přidávají se do jídel, salátů, ale také se jedí jako nakládané plody společně s pečivem a sýry. Objevte hořko kyselou i slanou chuť nakládaných citrusů. I doma si je dokážete jednoduše připravit. Jen pamatujte, že je nutné používat chemicky neošetřené citrony.
Základní recept na nakládání citronů
Na jednoduchý recept budete potřebovat následující ingredience:
7 chemicky neošetřených citronů
1 šálek soli
1 polévkovou lžíci cukru
1 lžičky celého pepře
Jak naložit citrony?
Citrony pořádně omyjte horkou vodou, stejně tak jako půllitrovou zavařovací sklenici s víkem. Následně rozřízněte na šestinky nebo silnější plátky šest citronů a sedmý rozpulte, vypeckujte a vymačkejte z něj šťávu.
Vrstvení do sklenice začíná troškou soli, na kterou položte vymačkaný citron. Pak do sklenice dejte všechny nakrájené citrony a vše zasypejte solí, cukrem i kuličkami pepře a na závěr zalejte vymačkanou šťávou. Sklenice by měla být plná tak, aby citrony nevykukovaly ze směsi ven. Takto připravený obsah dobře uzavřete a nechejte při pokojové teplotě odležet 1 až 3 měsíce.
Oblíbené variace naložených citronů
Chcete zkusit různé varianty nakládaných citronů? Aniž byste měnili jednoduchý postup, ozvláštněte nakládané citrony jinými kořeněnými kombinacemi. Příště je můžete dochutit kuličkami koriandru a bobkovým listem či troškou hrubě podrcených čili papriček. Citrony chutnají také v kombinaci s indickými směsmi koření, rozmarýnem, ale také skořicí. Receptů je tolik! Inspirujte se marockou, egyptskou, indickou, čínskou, ale také středomořskou kuchyní.
Expresní nakládané citrony:
3 kusy velkých citronů
50 g mořské soli (nejlépe ve vločkách)
horká voda
koření: ½ tyčinky skořice, 1 kousek kardamomu,
1 bobkový list, 2 nové koření
Expresní nakládané citrony:
Začněte tím, že malou zavařovací sklenici dobře umyjete, nejlépe ji spařte v horké vodě. Citrony důkladně omyjte pod horkou vodou. Z ½ citronu vymačkejte šťávu, poté všechny nakrájejte na polovinu a na tenké plátky. Smíchejte horkou vodu se solí a šťávou. Vložte citrony a koření do sklenice a nalijte směs. Nádobu pevně uzavřete a nechte odležet 2-3 dny.
Na co nakládané citrony použít?
- v těstovinovém salátě s lososem (recept jsem zatím nezkoušela)
- další tipy: https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/nakladane-citrony-vyzkousejte-poklad-blizkovychodni-kuchyne
- 100 g másla pokojové teploty smíchejte s nadrobno nakrájeným nakládaným citronem. Poté dejte na pečící papír a vytvořte roládu. Dejte do ledničky vychladnout. Na horní část lehce vychladlého steaku dejte plátek másla s naloženým citronem. Podávejte ihned.
Nakládané citrony jsou významnou ingrediencí v celé blízkovýchodní a středozemní kuchyni. Existuje proto mnoho způsobů, jak je zařadit do každodenního vaření. Používat je můžete jako koření. Stačí nakrájet jen několik segmentů a smíchat je s kořením. Hodí se také do olivové tapenády, raity, jogurtu nebo k čerstvým nasekaným bylinkám, které se dávají do salsa verde nebo chimichurri.
Jsou skvělé i k okořenění mletého masa při přípravě shakshukitu, který se podává kromě nakládaného citronu s harissou, pestem, tahini a tapenádou. Použít je můžete jako ozdobu na toasty, ale i dezerty. Jejich jedinečná chuť rozzáří všechny krémové a pikantní ingredience. Hodí se rovněž i k rozmačkanému avokádu, měkkému sýru, k ricottě, ke kozímu sýru nebo hummusu. Výborně si rozumí s rybou a kuřecími pokrmy.
Nakládané citrony dodají jas i salátovým dresinkům a vinaigrette, polévkám, dušeným pokrmům a marinádám. Budete u nich muset upravit množství soli, ale nakládané citrony z nich udělají výjimečné pochoutky. Hodí se do salátů, k rybám, k jehněčí kýtě i k lehčí večeři. Smíchat je můžete s kapary, bílým octem, olivami, česnekem a bylinkami. Přidat je můžete i do těch salátů, kam jste za běžných okolností dávali jen citronovou šťávu. Nakládané citrony můžete přidat třeba do čočkového salátu.
Vyzkoušejte nakládaný citron dát v malém množství do špenátu spolu s fetou a cibulí pak dodají klasické věci něco navíc. Většině špenátových jídel dodá pěkný voňavý nádech. Podobně to pak funguje i s houbovým pilafem, zeleninovými lasagnemi nebo smetanovým špenátem. A v neposlední řadě se hodí i do koktejlů, jako třeba do Bloody Mary.
Zdroje:
http://www.receptyonline.cz/recept--nakladane-citrony-v-soli--10125.html
http://www.dedenik.cz/2011/04/15/mlsotnik-nakladane-citrony-a-limetky-v-soli/
http://loskutak.nova.cz/clanek/recepty/nakladane-citrony-a-limetky-v-soli.html
http://www.cuketka.cz/?p=11705
http://dadala.hyperlinx.cz/nakl/naklr0003.html
http://www.apetitonline.cz/tipy-triky/4059-arabska-delikatesa-nakladane-citrony.html
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/2915
https://kuchynelidlu.cz/recept/nakladany-citron
https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/nakladane-citrony-vyzkousejte-poklad-blizkovychodni-kuchyne
https://primanapady.cz/clanek-297009-pikantnosti-ktere-mohou-mit-nadech-horke-kyselosti
https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/citron-sul-30000504.html
https://aviko.cz/inspirace/steak-s-maslem-s-nakladanym-citronem-zelenym-salatem-a-hranolky-s-majonezou-a-zhoug-o826g130c36-one.html
Žádné komentáře:
Okomentovat