úterý 10. června 2014

Touareg („mátový“ čaj)

Čaj Touareg (Tuareg, Le Touareg, marocká whisky) bývá nazýván též „sladký mentolový čaj“. Ač se to Čechům může zdát divné, jde o vícenálevový nápoj, tzn. jedny lístky se louhují několikrát a nápoj je pořád chutný. Touareg má silnou, plnou, sladce mátovou chuť. Má povzbuzující účinky a osvěží i v horkých dnech. Někde jsem četla, že dokáže snížit teplotu těla až o jeden stupeň celsia, ale teď to nikde nemůžu najít. Jo a pije se vlažný nebo horký, to k ochlazení pomáhá více než studený viz můj trojdílný seriál článků Jak se ochladit. Ale pokud i přesto máte chuť na studený, uvařte si čaj, nechte ho vystydnout a přidejte led.

Udělám si sám
Kupte si zvlášť marockou mátu Nana a čínský zelený čaj Zhu Cha (Gunpowder). Smíchejte je asi v poměru 4:1 – hmotnostně. Jinde doporučují poměř 3:1, záleží na tom, jak moc máty vám bude chutnat. Proto doporučuji zkusit 3:1 a pak když tak přisypte ještě jeden díl máty. A pozor na to, že „Zhu Cha má mnohem větší hmotnost než Nana => „sedimentuje“ => před přípravou směs promíchat, jinak to bude jen Tuareg z Nany!“ Místo Zhu Cha můžete použít i Chun mei nebo jiné trpčí čaje, ale zůstala bych raději u klasiky. Píšu to spíš pro úplnost.

Obě suroviny můžete koupit v čajovnách, zdravých výživách nebo prodejnách s bylinkami.

Radši si koupím hotový
Ceny za 50 g platné k 9. červnu 2014 (jiné množství uvedeno v závorce)
  • Fantasy obchod.cz za 39 Kč,
  • Oxalis (1 kg za 720 Kč) tzn. 36 Kč za 50 g a asi o korunu vás vyjde levněji jejich balení 70 g za 50 Kč,
  • Dobrý čaj (225 Kč za 75 g) 150 Kč za 50 gramů,
  • Uni Tea (56 Kč za 100 g) 28 Kč,
  • Grešík (49 Kč za 70 g) 35 Kč,
Výrazně odlišné ceny mohou naznačovat i různou kvalitu, nicméně pro nečajovníky může být chutný i ten nejlevnější. Listy máty jsou velice jemné a proto je obsah prachu (čajového) ve směsi přirozený.

Příprava
Ať už si směs na tento čaj koupíte hotovou, nebo si ji namícháte sami, což vřele doporučuji, udělat si ho už budete muset sami. Nebo na něj můžete zajít do čajovny, kde se může jmenovat různě, třeba i Pouštní duna. V čajovnách vám jej běžně podají v kovové konvičce a s malými skleničkami. Sice je to stylové, ale horký čaj se z nich pije špatně. V případě tohoto čaje vám i čajomilci prominou slazení (doktor asi ne). Je totiž zvykem nasypat do tohoto nápoje značné množství cukru, ale vyzkoušet můžete i karamel, med, třtinový cukr či jiné sladilo. Mně nejvíc chutná varianta s trapným bílým rafinovaným cukrem.
Možností přípravy je několik:
  • vaření 1: Čtyři lžičky čaje přelijte 0,5 litrem vroucí vody a povařte 4–7 minut. Vyzkoušela jsem teprve dnes a bylo to ještě lepší než klasické zalévání horkou vodou!
  • vaření 2: Do hrnce nebo konvice s chladnou vodou přidejte příslušné množství cukru a dejte vařit. Když voda začne vřít, vsypte čajové lístky a krátce, nanejvýše jednu minutu, je povařte. Nálev sceďte do konvice, ve které máte připravenou mátu. Po třech minutách můžete rozlévat do sklenic. Při tomto způsobu získáte nálev tmavší barvy a intenzivní, mírně karamelové chuti.
  • zalití 100°C: Hodně marocké máty, trošku Zhu Cha (gunpowder), hoodně cukru, zalít vodou 100°C a nechat pět minut louhovat. Na 0,5 l konvičku 8 čajových lžiček směsi a stejný počet lžiček cukru.
  • zalití 70–80°C: Čajovou směs zalijte 70–80°C teplou vodou z toho důvodu, že obsahuje zelený čaj, ke kterému se takto chováme běžně. „Teplota vody 70 až 80°C, první louhování kolem jedné minuty, mění se dle zvolené teploty. U druhého nálevu zvyšujeme teplotu vody a čas. Pokud je čaj daný do napařené, rozehřáté konvice a chvilku tak ponechán, snižuje se doba prvního louhování přibližně na polovinu.“ Dávkování je uváděno typickým 1,5 dl vody na čajovou lžičku. Pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. A v Oxalisu jej louhují 2–3 minuty.
  • zalití horkým sirupem: „Jiný způsob přípravy tuaregu začíná právě cukrem. Nejdřív se svaří cukr s vodou na sirup, síla záleží na vaší chuti. V konvičce se smíchá zelený čaj s mátou (v ideálním případě čerstvou, kterou před použitím lehce promneme) a zalije se ještě horkým cukrovým sirupem.“
„Čaj je velice vhodný pro osvěžení v parném dni. Má-li udržet chuť a barvu i po vystydnutí, je velice důležité PH vody (doporučujeme filtrovanou vodu) a do čaje v závislosti na množství dát několik kapek přírodního citronu (skutečně stačí dvě kapky na větší konvici).“

Něco navíc o tomto čaji
Touareg je tradičním nápojem v severní Africe a řadě arabských zemí. „V zemích, kde je sladký Touareg tradiční, se o přípravu čaje obvykle stará muž. Čaj se připravuje pomalu a obřadně a je nabízen váženým hostům.“ »„Tuarežský čaj“ je ve skutečnosti saharský čaj, neboť je rozšířený po celé Sahaře a dokonce i v oblastech sousedících s jižním okrajem Sahary, např. v Mali se pije v celé zemi, i na jihu. Není tedy specialitou pouze Tuaregů.«

A jak ho dělají domorodci? Při přípravě prvního nálevu čaje se do konvičky nasypou lístky čaje (i s Nanou???) a zalijí se vodou. Konvička se postaví na oheň, nejlépe na řezavé uhlíky nebo dřevěné uhlí a čeká se až voda začne vřít. Poté se do čaje nasype cukr. Čaj se zvysoka nalije do malinkatých skleniček a pak se přelije zpátky do konvičky. Přelévání se opakuje asi desetkrát a účelem je rozmíchat cukr s čajem rovnoměrně. „Správně připravený má mít pěnu (jako u piva).“ To se mi teda nepovedlo ani omylem. Pokud přelévání trvá příliš dlouho a čaj mezitím vystydl, dá se konvička ještě na chvilku na oheň. Pak už se zvysoka nalije do skleniček a podává přítomným. „Bývá zvykem podat skleničku tomu, který je nejblíž, ten ji předá dalšímu a ten dalšímu a tak dál, až se dostane k tomu, co je nejdál nebo k tomu, kterému první sklenička přísluší, což nejváženější osoba, tedy host či nejstarší člen sešlosti.“ Na druhý nálev se použijí tytéž lístky čaje. Nalije se na ně voda a čaj se uvaří stejným způsobem. Následně se dělá ještě třetí nálev. „Říká se, že první čaj je hořký jako smrt, druhý mírný jako život a třetí sladký jako láska. … Báchorky o čtvrtém čaji, který se podává hostu, aby se mu naznačilo, že setrval příliš dlouho a je čas odejít, jsou nesmysl - Tuaregové se tomu jen smáli. Pouze se někdy po třetím čaji dolije dodatečně do konvičky trochu vody a dá se dětem, aby z toho také něco měly. A nakonec se použité čajové lístky vyklepnou na kámen, aby si na nich smlsly kozy.“

V jiném zdroji jsem četla o této přípravě: Touaregové a ostatní národy Sahary vaří lístky zeleného čaje (obvykle Gunpowder) v konvičce přímo na žhavých uhlících. Až se voda začne vařit, přidají marockou mátu zvanou Nana a cukr, kterým se rozhodně nešetří. Poté se čaj ještě chvíli vaří se všemi ingrediencemi a následně se scedí. Nápoj se lije z kovové konvičky do malých skleněných šálků pořádně z výšky, několikrát se přelije zpět. Touaregové patří mezi zámožnější Afričany. „Čaj pijí z měděného nebo dokonce i stříbrného nádobí, na konvicích, hrníčcích i tácku jsou vytepány islámské vzory.“
„V některých oblastech Sahary se používají dvě konvičky. V jedné se vaří voda s čajem a do druhé se pak uvařený čaj přelévá. Ve skleničkách se pak hotový nápoj podává.“ – To je mi velice sympatický způsob přípravy, neboť mám také vždy vytáhnuté alespoň dvě konvičky a nečajomilci mi stále nadávají, na co potřebuji dvě a že to všude překáží! :-)

Ve dvou zdrojích se uvádí, že Touareg pěkně prohřeje celé tělo v zimě. Já tomu příliš nedůvěřuji a považuji jej čistě za letní čaj právě kvůli ochlazujícím a osvěžujícím účinkům máty.

Něco navíc o Naně
Marocká máta (Nana) je silnější než ta naše česká. Působí blahodárně na trávící systém, zvláště na žaludek. Obsahuje mentolovou silici, která je proslulá svými pozitivními účinky na lidské zdraví. Mentha longifolia se často popíjí i samotná, má osvěžující účinky.

V diskusi jsem se dočetla, že se někomu podařilo vypěstovat si Nanu v Čechách. Nicméně jinde upozorňují, že to stejně nebude ono. Prostě tu na ni nejsou ty pravé podmínky.

Dočetla jsem se, že se máta přidává rovnou k čaji a louhuje se s ním, nebo se nálevy mohou připravit zvlášť a po přecedění smíchat. Jestliže místo Nany použijete naši mátu, dostanete mátový čaj místo Touarega, rozdíl je skoro takový jako mezi mlíkem a pivem. ;-) Obojí vám může chutnat, ale nepleťte si to.

Zdroje:
http://www.velkaepocha.sk/2011011515986/Tuareg-cajova-delikatesa-drsnych-kocovniku.html
http://www.dobrycaj.cz/CatalogItem.aspx?id=307&at=0
http://www.e-cajovna.net/vyroba-le-tuareg
http://www.unitea.cz/caje/zelene-ochucene-caje/caj-touareg/
http://www.tuaregove.cz/clanky/gastronomie/tuarezsky-caj.html
http://teruda.blogspot.cz/2008/08/le-touareg.html
http://www.toprecepty.cz/recept/5747-caj-pro-pohodu-tela-i-mysli/
http://www.caje-koreni.cz/zeleny-caj/420978-caje-4-svetadilu-le-touareg-70-g.html
http://cechcajovniku.txt.cz/clanky/18933/tuareg
http://cajroom.webnode.cz/druhy-caje/arabske-caje/
http://tabinfo.blog.cz/0804/marocky-caj-tuareg

Žádné komentáře: